İş

Mansur Yavaş, Doruk Madencilik’te işçilere sosyal destek sağladı

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın, ekonomik ve sosyal haklarını almak için oturma eylemini sürdüren Yıldızlar Holding’e bağlı Doruk Madencilik’te çalışan maden işçilerine kişi başı 5 bin TL sosyal destek yardımı sağladığı öğrenildi.

Ankara’nın Nallıhan ve Beypazarı ilçeleri ile Eskişehir’in Mihalıççık ilçesinde faaliyet gösteren Yıldızlar Holding’in iştiraki Doruk Madencilik çalışanları, 9 aydır maaşlarını alamadıkları gerekçesiyle eylem yaptı. 250 kişinin süresiz izne ayrılması ve tazminatlarının ödenmemesi üzerine 165 işçi, ekonomik ve sosyal haklarını almak için 13 gün önce oturma eylemi başlatmış, sonuç alamayınca eylemleri; 9 gün önce yerin 1700 metre altında açlık grevine başladılar.

TÜRK-İŞ Genel Başkanı Ergün Atalay ve Türkiye Maden İşçileri Sendikası Genel Lideri Nurettin Akçul’un 5 Eylül’de şirketle görüşerek tazminat ödeneceği sözünü vermesinin ardından 165 işçi açlık grevini sonlandırdı ve madenden çıkarak oturma eylemine yeniden başladı. Tüm haklarını almak için.

Bu süreç nedeniyle ABB Başkanı Mansur Yavaş’ın oturma eylemini sürdüren maden personeline kişi başı 5 bin TL tutarında “sosyal destek yardımı” sağladığı öğrenildi.

Doruk Madencilik greve ilişkin şu açıklamayı yaptı:

“Yunus Emre Termik Santrali için kömür üreteceğimiz ruhsat alanları 9 aydır tarafımıza verilmiyor. Ruhsatların 9 ay süre ile dolacağı inancıyla şirketimiz 270 yer altı maden personeli istihdam etti. Bu aşamada İşçilerin istihdamını sağlayacak kömür sahalarının tarafımızca hayata geçirilememesi nedeniyle zorunlu ücretsiz izin ihtiyacı doğmuştur.”Ekim ayı itibarıyla çalışanların tazminat alacaklarını 6 eşit taksitle ödemeyi taahhüt ettik. 2023. Ruhsatlarının bize teslim edilmesi halinde işçilerimiz yeniden işe başlayabilecek.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu