Ekonomi

Brent Petrol Doların Değer Kazanmasıyla Düşüyor

Uluslararası piyasalarda Brent petrolün varili 85,14 dolardan işlem görüyor.

Dün 85,58 dolara yükselen Brent petrolün varil fiyatı günü 85,43 dolardan tamamladı. Brent petrolün varil fiyatı bugün saat 09.15’te kapanışa göre yüzde 0.34 düşüşle 85.14 dolar oldu. Batı Teksas tipi (WTI) ham petrolün varili 81,55 dolardan alıcı buldu.

Fiyatların gerilemesinde dünyanın en büyük petrol ithalatçısı Çin’deki zayıf ekonomik veriler ve doların değer kazanması etkili oldu. Yeni haftaya yükselişle başlayan dolar endeksi bugün 101.8 seviyelerine kadar yükseldi.

ABD dolarının diğer para birimleri karşısında değer kazanması, diğer para birimlerini kullanan alıcılar için dolar cinsinden petrolü daha pahalı hale getiriyor. Bu da alımların azalmasına ve fiyatların düşmesine neden oluyor.

Çin’de bugün açıklanan verilere göre Caixin imalat sanayi Satın Alma Yöneticileri Endeksi (PMI) 49,2’ye geriledi. Dün açıklanan verilere göre 49,3 seviyesinde olan imalat sanayi Satın Alma Yöneticileri Endeksi, ülkede imalat sektörünün üst üste 4 aydır daraldığını gösterdi.

Çin’de hükümetin ekonominin farklı alanlarını destekleme kararı almasına rağmen ekonomik aktivitedeki yavaşlamanın engellenememesi piyasalarda talep kaygılarına yol açarak fiyatları aşağı yönlü baskı altına aldı.

Öte yandan başta Suudi Arabistan ve Rusya olmak üzere OPEC+ kümesi ülkelerinin üretim kısıntıları yapmasının ardından arz tarafındaki sıkılaşmanın yılın geri kalanında artarak devam edeceğine dair endişeler fiyatlardaki düşüşü sınırlıyor.

Teknik olarak Brent petrolde 85.38-85.71 dolar aralığının direnç, 85.05-84.72 dolar aralığının dayanak olarak takip edilebileceği belirtiliyor.

aginhaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu