Teknoloji

Yapay zeka hayvanlarla konuşmamızı da sağlayabilir mi?

Bilim adamları yakın zamanda şempanzelerin kendi dillerine sahip olduklarını ve cümle benzeri yapılarla bağlantı kurabildiklerini keşfettiler. Peki, bir gün Ya evcil hayvanımızla gerçek bir konuşma yapabilseydik ya da niyetlerini anlayabilseydik? ? Cevap, büyük dil modelleri sayesinde hayvanlarla konuşmamızı sağlayan yapay zeka olabilir.

Bu size bir film senaryosu gibi gelebilir. Ancak Earth Species Project’e göre, ana dil modelleri (LLM’ler) dünyadaki hayvanlarla nasıl etkileşim kurduğumuza dair yeni kapılar açabilir. Başlıca dil modelleri, doğal dil süreci (NLP) alanında kullanılan yapay zeka modelleridir. Bu modeller, insan diline anlam yorumlama ve üretme yeteneği kazandırmayı amaçlar. Başlıca dil modelleri, milyarlarca kelime ve deyim örneğiyle eğitilir, böylece dilin yapısı ve kullanımı öğrenilir. Bu modeller çeviri, metin özetleme, konuşma, metin sınıflandırma ve diyalog sistemleri gibi birçok NLP uygulamasında kullanılabilir. Bunun en bilinen örneği çok kısa sürede önemli sayıda kullanıcıya ulaşan ChatGPT’dir.

Fikir şu ki, bu modeller insan dilini daha anlaşılır ve akıcı hale getirirken, hayvan dillerini birebir anlama kullanarak deşifre edebiliyorlar. Bu durumda insanlar ve hayvanlar arasındaki bağı artırmak için yapay zeka da kullanılabilir. Yapay zeka hayvanlarla başarılı bir şekilde iletişim kurabilirse bu mümkün görünüyor. Ama bu sadece küçük bir ihtimal. Şirketlerin AI sistemlerini ilerletmek için güvendiği mevcut ana dil modellerinde birçok sorun var. Ayrıca bazıları yapay zekanın geleceğinin bu modellerle bağlantılı olmadığına inanıyor. Bunun yerine, daha küçük ve daha sağlam sistemlerin ilerlemenin anahtarı olduğuna inanıyor.

Elbette yapay zekanın bir gün insanlığın varlığına tehdit oluşturabileceğini düşünenler de var. Ancak yapay zekayı hayvanlarla konuşmak için kullanma fikri, özellikle gezegeni yok etmeye devam ettiğimiz bir zamanda oldukça heyecan verici görünüyor. Bu tür şeyler saçma ve imkansız görünse de, küresel ısınma konulu bir konferansta bir kutup ayısı mikrofona yaklaşıp gezegenimizi nasıl yönettiğimizle ilgili endişelerini ve duygularını paylaşsa güzel olmaz mıydı?

Elbette bir hayvanla yapay zeka aracılığıyla iletişim kurmak, onu anlamakla aynı şey değil. Bu tür bir araştırmanın uygulanabilir olması için daha gidilecek çok yol var. Ancak bu, yapay zeka araştırmalarında izlenecek ilginç bir yol ve gelecekte bazı heyecan verici atılımlara yol açabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu