Ekonomi

SpaceX, büyüme nedeniyle Starlink’in halka arzını 2024 sonlarında gerçekleştirmeyi planlıyor

NEW YORK – SpaceX’in hızla büyüyen Starlink uydu işi için ilk halka arzı (IPO) düşündüğü ve 2024’ün sonlarında veya 2025 gibi erken bir tarihte halka açılmayı planladığı bildiriliyor. İsimsiz kaynaklara göre şirket, bu önemli atılım için şu şekilde hazırlanıyor: Starlink’in varlıklarını tamamına sahip olunan bir yan kuruluşa dönüştürmek; Bu durum bölünmeye yol açabilir veya şirket birimi elinde tutmayı seçebilir.

Starlink, yıllardır halka arz spekülasyonlarına konu oldu ve SpaceX CEO’su Elon Musk, bu olasılığın 2021 gibi erken bir tarihte olabileceğine dair ipuçları verdi. Musk, şirketin nakit akışını daha doğru bir şekilde tahmin edebildiğinde halka arzın muhtemel olacağını belirtti. Daha önce çalışanlara halka arzın erteleneceği yönünde yapılan önerilere rağmen, son gelişmeler Starlink’in önemli bir mali başarıya doğru ilerlediğini gösteriyor. Uydu internet hizmetinin önümüzdeki yıl yaklaşık 10 milyar dolarlık satış getirmesi bekleniyor; bu da SpaceX’in birincil roket fırlatma operasyonlarından elde ettiği geliri aşıyor.

SpaceX, kurulduğu 2002 yılından bu yana 5.000’den fazla uyduyu konuşlandırdı ve şu anda dünya çapında 60’tan fazla ülkeye yüksek hızlı internet sağlıyor. Bu genişleme Starlink’i Amazon’a getiriyor (NASDAQ: AMZNBu durum onu, Kuiper Projesi gibi diğer uydu internet projeleriyle doğrudan rekabete sokuyor.

Halka açılma niyeti, Starlink için önemli bir mali dönüm noktasının ardından geldi. 2 Kasım 2023’te Elon Musk, X sosyal medya platformu aracılığıyla Starlink’in nakit akışında başabaş noktasına ulaştığını duyurdu. Bu başarı, önceki mali mücadelelerden önemli bir değişime işaret ediyor ve şirketin iflastan uzak durma hedefinin altını çiziyor.

SpaceX, Starlink’in geleceğine ilişkin seçeneklerini değerlendirirken, yatırımcılar ve sektör gözlemcileri bu potansiyel pazar girişiyle ilgili gelişmeleri yakından takip edecek.

Bu makale yapay zeka desteğiyle oluşturulmuş, tercüme edilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şartlar ve Koşullarımıza bakın.

tomarza-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu