Teknoloji

Pentagon, Hiroşima’ya Atılandan 24 Kat Daha Güçlü Atom Bombası Ürettiklerini Açıkladı

ABD Savunma Bakanlığı Pentagon, Hiroşima’ya atılan atom bombasından 24 kat daha güçlü bir atom bombası yaptıklarını açıkladı. Dünya çatışmalara odaklanmışken Pentagon’dan gelen bu şok edici açıklama herkesi şok etti. Detaylar içeriktedir. ?

Kaynak: bir

ABD Savunma Bakanlığı Pentagon, ABD’nin Hiroşima’ya atılan atom bombasından 24 kat daha güçlü bir nükleer silah geliştirdiğini duyurdu.

Bu yeni silahın, B-21 Raider savaş uçağından atılacak ve 360 ​​kilotonluk yıkıma neden olabilecek B61-13 isimli atom bombası olduğu belirtildi.

Hiroşima’ya atılan bombanın enerjisi yaklaşık 15 kiloton iken, Nagazaki’ye atılan bombanın etkisinin ise 25 kiloton olduğu tahmin ediliyor.

Bu yeni silahın geliştirilmesi, Çin’in nükleer savaş başlıklarını 2030 yılına kadar ikiye katlayacağını açıklamasının ardından geldi.

Pentagon’dan açıklama yapan John Plumb, bu gelişmeyi “Amerika’nın stratejik tehditlere karşı caydırıcılığını artırmak ve müttefiklere güven vermek amacıyla atılmış bir adım” olarak nitelendirdi.

Ancak bu yeni silahın geliştirilmesinin ABD’nin nükleer silah sayısını artırmayacağı ve mevcut nükleer silah envanterindeki bazı silahların kullanılamaz hale geleceği belirtildi.

İngiliz medyası yeni geliştirilen atom bombasının büyük etki yaratacağını vurguladı.

Daily Mail’de yer alan haberde, bu bombanın 1 milyona kadar kişinin ölümüne neden olabileceği ve yer altı hedeflerini de vurabileceği belirtildi. Ek bilgilerde, yeni bombanın yaklaşık 5,5 kilometre çapında bir alanda etkili olabileceği ve önemli miktarda radyoaktif kalıntı bırakabileceği de yer aldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu