Ekonomi

Kanada Bankası Nisan 2024’e kadar başka bir faiz artışı öngörmüyor

Kanada Bankası (BoC), banka tarafından yürütülen bir ankete göre, mevcut döngüde ek faiz oranı artışı olmayacağını ve gösterge faiz oranının Nisan 2024’e kadar %5,0 seviyesinde kalmasının beklendiğini öngörüyor. Bu noktada 25 baz puanlık faiz indirimi öngörülüyor ve politika faizinin 2024 yılı sonunda %4,0’a düşeceği iddia ediliyor.

Bu varsayım, bankanın Mart 2022’den bu yana politika faizini 4,75 puan artırmasının ardından geldi. Bu artışlara rağmen BoC, 25 Ekim’deki karar da dahil olmak üzere son iki kararında faiz oranlarını sabit tuttu ve gelecekte olası artışlar konusunda uyarıda bulundu. Bir sonraki kararın 6 Aralık’ta alınması planlanıyor.

Banka Yöneticisi Tiff Macklem, 1 Kasım’da Senato Bankacılık Komitesi’ne, mevcut sıkılaştırma döngüsünde daha fazla faiz artırımının olası olmadığını söyledi. Bu bilgi, üçüncü çeyrek piyasa araştırmasına katılan kıdemli ekonomistler ve stratejistler tarafından da desteklendi.

BoC, yüzde ikilik enflasyon hedefine ulaşmak amacıyla para politikasını sıkılaştırıyor. Ancak Eylül ayında yıllık enflasyonun %3,8 seviyesinde olması ve üçüncü çeyrekteki GSYİH verilerinin potansiyel ekonomik durgunluk veya düşüşe işaret etmesi, Kanada’nın ekonomik büyüme durumu için önemli bir aşağı yönlü risk teşkil ediyor. Anket, sıkı para politikası nedeniyle önümüzdeki altı ila on iki ay içinde resesyon ihtimalinin %48 olduğunu gösteriyor. Bu tartışmalara ilişkin daha fazla bilgi 6 Aralık’ta açıklanacak faiz kararıyla verilecek.

Bu makale yapay zeka desteğiyle oluşturulmuş, tercüme edilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şartlar ve Koşullarımıza bakın.

haberyuregir.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu